1. Головна
  2. /
  3. Шкільна служба порозуміння
  4. /
  5. Шкільна служба порозуміння

Шкільна служба порозуміння

     Шкільна медіація у різних її формах поширена в усьому світі, країни на всіх континентах об’єднані спільними цінностями шкільної медіації. Відбуваються міжнародні конференції з обміну досвідом роботи шкільних центрів медіації.

    Перший шкільний центр медіації в Україні запроваджено ще в 1994 році в м. Іллічівськ (нині — Чорноморськ). Нині багато українських шкіл застосовують медіацію для врегулювання та профілактики конфліктів і спостерігається позитивна динаміка щодо збільшення їх кількості.

    Порівняно з медіацією в інших сферах, шкільна медіація має особливості,  зумовлені розширеним спектром завдань. Так, окрім власне вирішення поточного конфлікту в навчальному закладі надзвичайно важливою є навчально-виховна функція. У медіації діти навчаються управлятия конфліктами, приймати рішення і відповідати за власні вчинки, слухати опонента тощо — тобто усього арсеналу навичок, володіння якими сприятиме формуванню майбутньої емоційно компетентної нації. Для шкільного середовища важливим є акцент на відновленні відносин.

  У вересні 2021 року на базі Бериславського ЗПЗСО №3 була створена шкільна служба розв’язання конфліктів «Шкільна служба поразуміння ».

     Координатор практичний психолог Горохова Ірина Леонідівна та перші учні-медіатори Засімська Ганна,Кривенко Анастасія,Остапенко Діана,Морозова Катерина . Беспосереднім обов’язком медіаторів стала справа інформування та популяризації служби серед учнів та педагогічного колективу.  На сьогодні шкільна служба порозуміння успішно продовжує свою діяльність.

  Навчання учні пройшли на сайті « Ла Страда « Україна що є суб’єктом надання освітніх послуг, за програмою «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе» » Заняття за даною програмою відбулись на базі  Бериславського ЗПЗСО №3 під керівництвом координатора практичного психолога -Горохової Ірини Леонідівни. Також учні прийняли активну участь у проведенні Всеукраїнського просвітницького конкурсу « Я людина».  Серед учнів своєї школи  медіатори планують проводити презентаційні кола, тематичні кола,  кола вирішення конфліктів та кола зцілення.

  Коло — відновна практика, що сприяє залученню до вирішення проблеми усіх зацікавлених осіб і забезпечує їхню активну участь в обговоренні ситуації та прийнятті рішень. Головною особливістю Кола є те, що кожен з учасників має можливість висловити власну думку та бути почутим іншими шляхом проведення процедури, що забезпечує рівність усіх учасників.

  Також  медіатори були учасниками вирішення конфліктних ситуацій між ровесниками з допомогою процедури медіації.Школярі мають чимало переваг перед досвідченими фахівцями під час вирішення конфліктів, що виникають між однолітками.

  Той факт, що школярі у вирішенні конфліктної ситуації не стикаються з авторитетом дорослих, а отримують допомогу від ровесників, налаштовує їх на прийняття таких послуг і надання згоди на співпрацю.Учні часто стають свідками суперечок і можуть запропонувати свою допомогу на ранніх стадіях конфлікту, коли дорослі про нього не знають.Під час медіації діти значно відвертіші, швидше відкриваються та знаходять спільну мову. Ровесники в ролі медіаторів викликають у сторін конфлікту повагу та шанобливе ставлення. Спостерігаючи за врівноваженою та впевненою поведінкою медіаторів, сторони конфлікту  налаштовуються на позитивне сприйняття ситуації та серйозний підхід до її вирішення.

Найбільшу користь від такої діяльності отримують самі учні-медіатори. Робота медіатора дає дітям можливість самореалізації та сприяє розвитку в учнів:

• поваги до права кожного на задоволення власних потреб і захист своїх інтересів (без шкоди чужим інтересам);

• культури конструктивної поведінки в конфлікті;

• чуйності до переживань інших;

• уміння поставити себе на місце іншого;

• здатності приймати інших;

• почуття власної гідності та самоповаги;

• усвідомлення сили свого впливу на навколишній світ.

Людям із порушенням зору